Πείραμα του Ερατοσθένη

20/3/2017 Με αφορμή την εαρινή ισημερία , ομάδα μαθητών της Ομάδας Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών της Γ' τάξης του 13ου Γενικού Λυκείου Ηρακλείου συμμετείχαν, στη διεξαγωγή του πειράματος του Ερατοσθένη, με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Λουλουδάκη Μιχάλη, Φυσικό. Η συμμετοχή των μαθητών στο πρόγραμμα ξεκίνησε με την θεωρητική μελέτη της γεωμετρίας, στην οποία στήριξε το πείραμα του ο Ερατοσθένης. Η διεξαγωγή του πειράματος έγινε στις 20 Μαρτίου 2017 στις 12:25 ακριβώς, όπου οι ακτίνες του ηλίου προσπίπτουν ακριβώς κάθετα στον ισημερινό, στον προαύλιο χώρο του σχολείου. Η μέτρηση της περιφέρειας της Γης από τον Ερατοσθένη τον 3 π.Χ. αιώνα, είναι ένα από τα πιο σημαντικά πειράματα που πραγματοποιήθηκαν στην ιστορία των Φυσικών Επιστημών. Ο Ερατοσθένης με μόνα εργαλεία τη σκέψη του και μια ράβδο κατάφερε να μετρήσει 2.200 χρόνια πριν τη περίμετρο της Γης με εντυπωσιακή ακρίβεια.

Πείραμα του Ερατοσθένη

Τελευταία Ενημέρωση: